Menu Zamknij

Rehabilitacja pacjentów po złamaniach kończyn

rehabilitacja nogi ręce

Po złamaniach kończy istotna jest szybka i skuteczna rehabilitacja oraz szybkie uruchamianie uszkodzonej kończyny. Pozwala to uniknąć powikłań, takich jak brak zrostu, przykurcz, czy zmiany troficzne na skórze.

Gojenie kości przebiega w kilku etapach:

  1. Etap pierwszy – towarzyszy mu stan zapalny oraz powstawanie krwiaka
  2. Etap drugi – polega na gojeniu uszkodzonej kości,
  3. Etap trzeci – faza naprawcza, w której odłamki kostne są stopniowo odbudowywane

Ostatnim krokiem w rekonwalescencji jest odtworzenie budowy kości. Niezwykle istotnym jest, by wszystkim z tych etapów towarzyszył odpowiedni proces rehabilitacji, który będzie przebiegał zgodnie ze wskazówkami specjalisty.

Rehabilitacja opiera się na pracy nad mobilnością, przywróceniu właściwego zakresu ruchu oraz siły mięśniowej. Szczególnie istotne będą ćwiczenia:

  • początkowo bierne,
  • następnie ćwiczenia czynne, z oporem,
  • ćwiczenia izometryczne, stabilizujące, równoważne,
  • neuromobilizacja,
  • terapia manualna,
  • stosowanie metod specjalistycznych np. PNF,
  • terapia przeciwobrzękowe (w celu zapobiegania zastojom krwi oraz limfy).

Do zadań fizjoterapeuty należy także nauczenie pacjenta, jak radzić sobie ze sprzętem medycznym. W przypadku złamań kończyny mogą to być, kule, szyny ochraniacze ,np. na staw barkowy/biodrowy, ortezy, łuski, stabilizatory.

Wśród stosowanych zabiegów fizykoterapii można wymienić min.: laseroterapia, krioterapia, pole magnetyczne, hydroterapię czy elektrostymulacja.

Fizjoterapeuci powinni dostosować końcowe etapy usprawniania do potrzeb pacjenta. Istotnym jest co rekonwalescent chce osiągnąć, jak spędza czas wolny, jaki sport uprawia, jakie jest jego hobby. Praca z pacjentem aktywnym ruchowo, stawia przed rehabilitantami wysokie  wymagania i dopinguje do usprawniania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *